Amikor 1986 áprilisának végén, azon a sötét éjszakán felrobbant a csernobili atomerőmű négyes reaktora, több millió ember élete változott meg - nem csak a környék lakói érezték meg a katasztrófa pusztítását, de az egész Szovjetunió beleremegett a csapásba.
Évtizedekkel később viszont a szinonimává váló településnév nem csak ismeretterjesztő sorozatokban és tévéfilmekben bukkant fel, hanem vodkás üvegeken is. Nézzük, mi is az a csernobili Atomik vodka.
Nem fogjátok elhinni, de egy Csernobil környékén termesztett hozzávalókból (helyi gabona és ivóvíz) készített vodka - ha minden igaz, sugárzó adalékanyagok nélkül (reméljük legalábbis).
És nem, nem valószínű, hogy akkorát robban, mint egy atombomba (atomerőmű), legfeljebb ha túlzásba visszük a fogyasztását, és másnap térünk magunkhoz.
A kézműves alkoholos ital bevételeiből elvileg a Csernobil környéki nélkülöző közösségeket akarják támogatni (szintén remélni tudjuk, hogy az Atomikból befolyó hrivnyák a megfelelő helyekre jutnak el).
A vodkát természetesen fa díszdobozban szerezhetjük be, hogy aztán megfelelő mementója legyen csernobili látogatásunknak (vagy tovább ajándékozhassuk, ha nem isszuk meg még az úton - mármint a vodkát, nem a faládát).
Az Atomik vodkánál atomosabb már csak az lenne, ha közvetlenül a 30 kilométeres zóna határán felépült szuvenírboltból vásárolnánk meg, mindenféle egyéb csecsebecsével...
Meglehetősen szürreális képet fest egy katonai ellenőrzőpont melletti szuvenírbolt a hajdanvolt, dicsőséges Szovjetunió egyik legnagyobb ipari katasztrófájának helyszínén, de az üzlet az mégiscsak üzlet.
2020.01.25. 20:53:49