Néhány éve már mutattunk nektek pár furcsa, fából készült naptárat. Akkor láthattuk, hogy a modern technológiával szemben, régen milyen praktikákat alkalmaztak a dátum követésére. Most újra a naptárak világába szeretnénk kalauzolni titeket az alábbi érdekes kalendáriumokkal, miközben felhívjuk a figyelmeteket arra, hogy milyen közös hiányosság található meg minden naptárban.
1. Almás naptár
„Minden nap egy alma az orvost távol tartja”. Azoknak, akik a gyakorlatban is szeretnék követni ezt a mondásba öntött tanácsot, kiváló lehet ez az almás naptár. Tulajdonképpen csak egy műanyag cső, ami almákat tárol, megspékelve azzal, hogy a cső belső oldalán számok találhatók 1-től 31-ig. Így hónap elején, mindig annyi almával kell feltölteni, ahány nap van az adott hónapban. Hogy ki fogja megenni a 31-ik almát, nem tudom. Ahogyan azt sem, hogyan derül ki ennek a naptárnak a használatával az, hogy mikor lesz Anna névnapja.
2. Kamera lencse naptár
Fotográfus ismerősünk biztosan örülne egy ilyen naptárnak, hiszen pont úgy néz ki, mint egy fényképezőgépre csatlakoztatható kamera lencse. A csavargatásával viszont nem a fókuszpontot állíthatjuk, hanem az aktuális dátumot. De hogy mikor lesz Erika névnap, nem fogjuk megtudni belőle.
3. Buborék naptár
Biztos mindenkinek megvan az az emlék, amikor meghozza a futár a csomagot, kicsomagoljuk amit rendeltünk és egyszer csak azon kapjuk magunkat, hogy a rázkódást és sérülés védő csomagolással szórakozunk. Ennek a naptárnak a készítőjének a fejében is valami hasonló emlék elevenedhetett fel, amikor megalkotta a kipukkasztható naptárat. Ha vége a napnak, nincs is jobb annál, mint hogy kipukkaszthatjuk. De hogy ebből hogyan fogjuk megtudni, hogy mikor van Katalin névnap, azt nem tudom.
4. Tésztanyújtó naptár
Ez a tésztanyújtós naptár eddig a legelgondolkodtatóbb. Az egyetlen alkalmazási lehetőség, ami eszünkbe jut, ha esetleg pékségben szeretnénk nagyüzemi mennyiségű tészta alapú naptárakat létrehozni. A végfelhasználó pedig elcsócsálja az aktuális napokat? Talán vicces ajándéknak megfelelő, de a felhasználás még az almás naptárnál is bonyolultabbnak és értelmetlenebbnek tűnik. De ami fontosabb, ebből sem derülne ki, mikor lesz János névnap.
5. Lufi naptár
Ha kidurrantod elsejét, vége a játéknak, de ha alkoholos filccel ikszelgeted a napokat, akkor is problémás lesz a hónap utolsó napján a félig leeresztett lufira firkálni.
6. Naptár hűtőmágnesekből
Talán ez az első olyan naptár a listánkon, amit a valóságban is el tudnánk képzelni úgy, hogy rendszeresen használjuk. A kitűzőkre emlékeztető hűtőmágnesek praktikusak ha fontos napokat szeretnénk bejelölni és a hűtőt egészen biztos látni fogja mindenki a háztartásban. Az is lehet, hogy az is kiderülne belőle, hogy mikor van Attila névnap, habár minden névnap hűtőmágnesének elkészítése nem kis feladat lenne.
7. Kötözős naptár
Gyerekkorában legalább mindenki egyszer találkozott már olyan rajzolós játékkal, ahol az a cél, hogy a pontokat sorba összekötögessük ceruzával. Ez a naptár a napok számozásával segít irányítani a még felnőttként is nagyon bénán rajzoló kreatív társainkat, hogy véletlenül se más alakzat jöjjön ki a hó végén.
8. Tinta naptár
Amikor szembejött velünk ez a naptár, arra gondolhatunk, vajon tényleg kivitelezhető, hogy 24 óra alatt csak egy számjegyet áztasson át a tinta, ezzel pedig valódi funkciót adva ennek a naptárnak? Márpedig a naptár tervezője, Oscar Diaz szerint a naptár működik. A tinta lassú terjedésével szerette volna új megvilágításban ábrázolni az idő múlását. Sajnos a tinta terjedése a naptáron nem fogja megmondani nekünk, mikor van Gábor névnapja.
Persze a mai névnap kiderítéséhez nem csak a fenti, de sokszor a telefonunkon található naptárak sem vezetnek célra. Használhatunk klasszikus fali naptárakat, de azok nem tartalmazzák a modern nevekkel rendelkező ismerőseink névnapját. Ahogyan keresési sebességben sem összehasonlítható egyik fizikai naptár sem az online névnapos naptárakkal szemben.
Próbáld ki te is és ha tetszettek a fent felsorolt fura naptárak, akkor talán hamarosan további furcsa naptárakkal jelentkezünk!