A múlt heti, kvázi háborús FuraTermék-poszt után mai írásunkban békésebb vizekre evezünk (szinte szó szerint, mint azt majd látni fogjátok), bár a háborús pusztítás nyomait itt is, ott is felfedezhetjük majd.
Nézzünk szét a nagyvilágban, s nézzük meg, milyen furcsábbnál furcsább bankjegyek bukkantak fel az elmúlt egy évszázadban a pénzpiacokon!
Háborús bankjegyek
Ahogy egyre jobban belemélyült az első világháborúba, Németország - pontosabban a központi bank számára úgy jelentett egyre komolyabb problémát a bankjegyek és érmék előállítása. A pénzhiány orvoslására egyre több német tartományban és településen jelentek meg a szükségpénzek (németül Notgeld - egyébként nem csak Németországban, hanem Ausztriában, és más háborús konfliktusok idején is adtak ki ilyen bankókat).
A Németországban az első világháború idején kibocsátott szükségpénzek némelyike igazi művészi értékkel bírt...
A különböző névértékű bankjegyek és érmék között nem egy művészi színvonalú alkotást is találunk, de került kibocsátásra olyan 50 pfenniges bankjegy is, amely az éppen dúló háborút és a halált idézi meg.
...míg mások a pusztításra és az elmúlásra emlékeztették a polgárokat.
A háborút követően a gyűjtők egy-egy különlegesebb példányért akár vagyonokat is készek voltak leszurkolni.
Túl sok nulla
A valaha forgalomba került legnagyobb névértékű bankjegy, a százmillió b.-pengő 1946 júliusából...
Magyarországot a második világháború után olyan hatalmas hiperinfláció sújtotta, hogy alig egy év alatt sikerült megalkotni a forgalomba hozott legnagyobb névértékű pénzt, a százmillió b.-pengőt (az egyes után nagyon-nagyon sok - húsz - nullával). Ha nem jön közbe a valutareform, és nem vezetik be a forintot (ahol 400 000 kvadrillió - 29 nulla az egyes után - pengő ért egyforintot), megjelent volna a piacon az eggyel nagyobb címlet, az egymilliárd b.-pengő is, huszonegy nullával az egyes után...
...és a bevezetni tervezett egymilliárd b.-pengős, amely a forint megjelenése miatt maradt a nyomdában. A bankjegy annyit sem ért, mint a papír, amire nyomták.
Ugyan Magyarország máig rekordtartó ebben a kategóriában, a 2000-es években Zimbabwének majdnem sikerült lekörözni bennünket, amikor forgalomba hozták a százezermilliárd dolláros bankjegyet - ha egy kicsivel tovább kitartanak, s nem sokkal később nem szüntetik meg a pénzüket, most övék lenne a hiperinfláció képzeletbeli aranyserlege...
Zimbabwe egykori büszkesége, a százezermilliárd dolláros bankjegy, amelyet Németországban nyomtak, majd szállítottak rendeltetési helyére. Nem sokkal később a zimbabwei dollárt megszüntették.
Különleges címletek
A burmai elnök-tábornok-diktátor hetvenötödik születésnapja alkalmából kiadott 75 kjapos bankó (burmai számokkal a bal alsó sarokban).
Burma aktuális diktátora, Ne Vin tábornok (burmai nyelven နေဝင်း) - aki a számmisztika és asztrológia rendíthetetlen híve is volt - 1985-ben jó ötletnek gondolta, hogy születésnapját egy különleges bankjegy kibocsátásával ünnepelje meg. S mivel éppen hetvenöt esztendős volt ekkor, ezért megjelent a piacon a 75 kjapos bankó...
35 kjapos bankjegy az elnöki különsorozatból. A mindennapi életben nehézkesen használható bankjegyszériát egy-két év alatt eltüntették a forgalomból.
Ezt követte a 15, 25, 35, 45 és 90 kjapos (kyatos) bankjegyek megjelenése, mégpedig azért, mert Vin tábornok szerint ezek igazán szerencsehozó számok, s miért ne ajándékozhatná meg népét egy kis szerencsével, nem igaz? A különleges sorozat érdekessége, hogy túl sokáig nem volt forgalomban, egy-két év után ment a kukába.
Annyi politikai érzéke azért volt, hogy a bankjegyekre nem a saját arcképét tetette.
A meztelen hölgy
Az Új-Zéland társult államának számító polinéziai Cook-szigetek korábban saját pénzzel, a helyi dollárral rendelkezett (mielőtt bevezették volna az új-zélandi dollárt). Ennek egyik érdekes tagja volt a háromdolláros bankjegy, amely egy cápán "lovagló" meztelen polinéz hölgyet ábrázol.
A Cook-szigetek régi háromdolláros bankjegye a cápa hátán az óceánt beutazó meztelen polinéz hölggyel.
A képhez tartozó történet szerint a hölgy a cápa segítségével kereste a tengeren elveszett kedvesét, de a nagy utazás közben könnyítenie kellett magán, amit a cápa nem vett jó néven, s ledobta hátáról. Egy másik, sokkal empatikusabb cápa vette fel ezután a leányzót, aki az út végéig visszatartotta szükségét.
A fent említett 1987-es bankjegyszériát követő 1992-es már jóval konszolidáltabb volt - a bankók eleje egyforma volt, a hátoldalán pedig a polinéz kultúrához kapcsolódó képeket jelentettek meg.
A vizelő hölgyet leváltó polinéziai életkép egy újabb háromdollároson. Azóta a Cook-szigetek áttért az új-zélandi dollár használatára.