A nyugati világban már-már hagyománnyá vált, hogy egy-egy sportegyesület, sportesemény vagy éppen egy oktatási intézmény kabalát választ magának, amely az adott csapat, vagy esemény (vagy oktatási intézmény) népszerűsítésében és közkedveltté tételében aztán elévülhetetlen érdemeket szerez.
Az esetek többségében a kabala kiválasztása és megtervezése (a jelmezek kivitelezése) minden probléma nélkül zajlik le - előfordul azonban, hogy a kabala-vonat kisiklik a kanyarban...
Mai válogatásunk - mint mindig - most is szubjektív. A poszt ötletéért külön köszönet illeti szerkesztőségünk hölgy tagját, Miss Weavert.
Artie, az articsóka
Posztunk első főhőse rögtön egy kakukktojás, Artie-t, az articsókát ugyanis eleve ilyenre tervezték megálmodói: az articsóka-embert tiltakozásnak szánták egy arizonai főiskola, a Scottsdale Community College hallgatói amiatt, hogy iskolájuk több pénzt tervezett költeni az atlétikai csapatra - a pénzt pedig az oktatásból vonták volna el. Hogy végül sikerült-e megállapodni a hallgatóknak a vezetőkkel, azt nem tudjuk, Artie azonban 1970 óta töretlen népszerűségnek örvend Arizonában.
Persze sokszor a különféle sportcsapatok és azok sikerei hoznak pénzt és dicsőséget az ezernyi észak-amerikai főiskolának, egyetemnek, így a főiskola vezetőit is meg lehet érteni valahol...
Az őrült hangya
Egy Indiana állambeli kosárlabdacsapat a Mad Ants, azaz "őrölt őrült hangyák" névre hallgat, ennek megfelelően megalkották kabalafigurájukat, Mad Ant-et, Őrült Hangyát, aki egészen pontosan egy tűzhangya. Bízzunk benne, hogy a kosárlabdában nem olyan teljesítményt nyújtanak, mint a kabalafigura kivitelezésénél, mert Mad Ant szerintünk inkább hasonlít egy félresikerült fekete macskára, mint tűzhangyára.
A fekete hangya rózsaszín szerelésben pedig valami elképesztő párosítás.
Pete és Penny pingvinek
A legendárium szerint az ohiói Youngstown kosárlabdacsapatának egyik 1933-as mérkőzésén a csarnokban olyan hideg volt, hogy a játékosok pingvinek módjára közlekedtek a pályán. A legenda lassan valósággá vált, a csapat vezetői pedig megálmodták Pete-et és Penny-t, a pingvin-házaspárt, akik a csapat kabalái lettek.
Sajnos a csapat kreatív menedzsmentjét éppen a kabalafigurák megtervezése előtt menesztették - legalábbis ez lehet az oka Pete és Penny kinézetének.
Rumble, a bölény
Újabb kosárlabdacsapat a kabala-körképünkben, ezúttal a közép-nyugati Oklahoma állam NBA-csapata, az Oklahoma City Thunder alkotott nagyot: Rumble ("dörgő", "morgó") ugyanis sok mindenre hasonlít (például egy furcsa frizurás kutyára, vagy vaddisznóra), de a nyugati félteke legnagyobb szárazföldi emlősállatára, a bölényre nem igazán.
De valószínűleg a mi készülékünkben van a hiba.
Peter, a hangyász
Az University of California, Irvine (Kaliforniai Egyetem, Irvine) a fiatalabb amerikai felsőoktatási intézmények közé tartozik, hiszen 1965-ben alapították meg. Létrehozását követően minden adva volt a magas színvonalú oktatáshoz: oktatók, diákok, megfelelő létesítmények; egy valami azonban hiányzott: a kabala. A diákok a kiválasztásra indított pályázaton végül Peter, a hangyász mellett tették le voksukat.
Ennek igazán örülhetünk, hiszen ha nem így lett volna, az UCI és a világ is szegényebb lenne egy alaposan kigyúrt hangyásszal...
Hungarikumok
Sportkabalák
Természetesen kis hazánk sem maradhatott ki a kabala-lázból; szerencsére nincs mit szégyenkeznünk, hiszen a hazai sportesemények szervezőinek kreatív stábjai is tudnak nagyot alkotni (ha mernek).
Ennek köszönhetjük a kérész életű Bol-Dogot, aki a 2017-es budapesti vizes világbajnokság kabalaállata lett volna, de hasonló sorsra (bukás és azonnali mémmé válás) sorsára jutott a 2020-as vízilabda Európa-bajnokság tangás kabalája, Vízipók is.
Kabarci
A borsod megyei ipartelepülés, Kazincbarcika a fejlődés jegyében tavaly eljutott odáig, hogy már saját kabalára is futotta. Kabarci hivatalosan azt az egykori két települést (Sajókazincot és Barcikát) jelképezi, amelyekből létrejött a szocialista iparváros.
Legalábbis hivatott volna jelképezni, mert így, ebben a formában a kabala-jelmez inkább alkalmas még fejlődésben lévő gyermekek pszichés állapotának káros megváltoztatására, mint egy város népszerűsítésére.
Azt csak remélhetjük, hogy kedvenc búvárpókunk a jövőben is gyerekek százezreinek fog örömet szerezni, és nem rémálmaikban bukkan majd fel, mint Kabarci. Aki utóbbi történetére kíváncsi, az megnézheti az alábbi videóban (csak erős idegzetűeknek!):
Zárásként egy perc néma csenddel adózzunk azon embertársainknak, akik nem csak kívülről kénytelenek elviselni a fenti "csodákat", de bele is kell bújniuk.
Riszpekt mindenkinek!