Járunk-kelünk a nagyvilágban, bejárunk számtalan országot, várost, megismerkedünk a helyi kultúrákkal, emberekkel.
Manapság, a modern kütyük, a digitális fényképek világában nagyon könnyű rendszerezni emlékeinket: csak behozzuk a legismertebb böngésző térkép-funkcióját, s rábökünk a térképen erre meg arra a helyre, hogy lám, itt meg itt jártunk, ezen az északi szigeten például nagyon finom rothasztott cápahúst fogyasztottunk el, ebben a japán hotelben pedig nagyon jót aludtunk.
Sokan vannak azonban, akik kézzelfoghatóbban is szeretnék megmutatni maguknak és az érkező vendégnek, hogy a házigazda milyen fantasztikus helyeken volt már életében. Nézzük meg, hogy élelmes feltalálók milyen megoldást találtak ezen fogyasztóknak.
A válasz a kérdésre: csináljunk a kaparós sorsjegyek mintájára kaparós térképet! Egyszerű megjelölni, mely vidékeket kerestünk fel, hiszen csak kézbe veszünk egy pénzérmét, és már mehet is a kaparás.
Néhány kézmozdulat, és a külső szemlélő számára is nyilvánvalóvá válik, hogy a térkép tulajdonosa bejárta Indiát, Dél-Afrikát, de Észak-Amerikában is felbukkant itt-ott.
Van olyan érzésünk, hogy az Antarktisz a térképet birtoklók többségénél lekaparatlan marad...
Vannak persze ország-specifikus térképek, ahol egy-egy állam régióit, területeit jelölhetjük be képzeletbeli bakancslistánk már kipipált részein töltött időt fel-felidézve.
Jól is jön ez, hiszen nem egy ország kontinens méretű - minden részét bejárni és megismerni és évekbe telhet.
A térképet mutogatva lehet aztán mesélni, dicsekedni megállás nélkül.
Piréziát nem találtuk.