Tombol a nyár, az emberek többsége pedig ilyenkor a forróságban igyekszik elszakadni egy kicsit a lakóhelyétől, felkeresni távoli vidékeket, megismerni más kultúrákat, esetleg egy hazai vagy külföldi strandon kiáztatni az egész éves kemény munkában megfáradt testrészeit. Igen ám, de mivel majdnem mindenki ilyenkor kel útra, nehéz megfelelő szállást találni - megfelelő áron.
Mai posztunkban ezért megint felkapjuk képzeletbeli bakancsunkat, és a nagyvilágot járjuk. Ezúttal (Dél-Korea után) ismét a Távol-Keletre, mégpedig a felkelő nap országába, Godzilla hazájába Japánba látogatunk el, hogy felfedezzünk egy érdekes szolgáltatást - nézzünk be a kapszulahotelekbe!
Japán a világ egyik legfejlettebb - és egyik legszebb - országa, ahol együtt él a múlt, a jelen és a jövő (arról nem is beszélve, hogy nekik köszönhetjük a vajazó sticket és a kocka alakú görögdinnyét is).
A blog szerkesztőségének egyöntetű véleménye az, hogy ha a Földön valaha is bekövetkezik a gépek lázadása (vö.: Terminátorok világméretű apokalipszise, vagy aki még emlékszik rá, a Battlestar Galactica sorozatban a Tizenkét Kolónia bukása a cylonok által), annak az egyik kiindulópontja Japán lesz. Elképesztő robot-fejlesztések - hiába, a messzi szigeteken a cseresznyefák árnyékában már a 23. századot építik...
Térjünk a lényegre!
Miután sikeresen elkalandoztunk, térjünk vissza mai posztunk témájához: Japán a világ egyik legsűrűbben lakott országa. A népesség nagy része (mivel az ország felszínének jelentős részét hegységek uralják) a tengerparton épült hatalmas városokban él (a főváros, Tokió és közvetlen vonzáskörzetének népessége 30 millió fő!).
Kis területen összezsúfolt hatalmas népesség - mi ennek a következménye? Kevés a szabad telek, a szabad hely, ahová építkezni lehet.
Hatalmas metropolisz hatalmas népességgel.
Hotel hotel hátán...
Virágzó gazdaság, rengeteg úton lévő üzletember, akiknek egy-két éjszakára kellene szállás (gyakorlatilag csak alvóhely). Ugyanez igaz a bakancsos turistára, aki szó szerint tényleg csak aludni jár a hotelba. Mit tegyünk humanista, ugyanakkor profitorientált hoteltulajdonosként, hogy minél kisebb helyen minél több ember számára tudjunk alvóhelyet biztosítani arra a bizonyos egy-két éjszakára?
A hadiflottáknál már évszázadok óta törekedtek a minél jobb helykihasználásra - egy szűkös alvóhelyet gyakran két-három ember osztott meg egymással (felváltva természetesen).
Japánban a szállodaipar fentebb vázolt nagy kérdésére is megtalálták a választ: alvókapszulákat alakítottak ki (az első ilyen hotel 1979-ben nyitott meg), így egy szállodai szoba (egy-két-három vendég) helyén akár hat-nyolc-tíz ember számára is tudnak pihenési lehetőséget biztosítani.
De még milyet!
Kényelmes fekhely, világítás, igény esetén egy kis televízióval - hát nem ez minden hullafáradt kis igényű üzletember és szerény anyagi lehetőségekkel bíró turista álma?
Lefekvés előtt még el lehet küldeni egy-két fontos céges e-mailt (vagy szerelmes levelet a messze földön lévő kedvesünknek), vagy meg lehet nézni a híradót, esetleg kedvenc szappanoperánk következő epizódját (bár azt nem tudjuk, Japánban mennyire népszerűek a szappanoperák).
Persze nem a legdizájnosabb, de hát itt nem is ez a fontos. A szerkesztőség tagjai mindenképpen ki fogják próbálni (amint lesz lehetőségünk Japánba utazni - de nem ez lesz az út célja, mert már Európában is elérhető a kapszulahotel), ugyanakkor klausztrofóbiás olvasóinknak nem ajánljuk, mert minden extra, minden kényelem ellenére mégiscsak egy "hering a konzervben" szituációról van szó.
registerz 2017.08.15. 10:45:50
Fue · http://www.english-hungarian.com 2017.08.15. 10:46:00
midnightcoder2 2017.08.15. 10:46:11
TanNé · http://erkolcstan.blog.hu/ 2017.08.15. 17:30:46
Tarzan, Hófehérke, Winnetou, Havas John, ZombiJézus, Sherlock Holmes, Leia Organa Hercegnő, Tell Vilmos, Tibi Atya ...
Nem is olyan könnyű kérdés, hogy ezek közül hányan "támadtak fel a halálból"?
erkolcstan.blog.hu/2017/08/15/hires_kitalalt_szemelyek